Başkanın Mesajı

MB Onursal Başkanından Mesaj

Gelecek yıllarda MB Holding Ailesi olarak önemli başarılara imza atacağız ve faaliyet gösterdiğimiz tüm ülke ekonomilerine katma değer yaratmaya devam edeceğiz…

Merhaba;

“Başarı En Büyük Mutluluktur ilkesiyle yola çıktığımız iş hayatımızda MB Holding Ailesi olarak İnşaat, Enerji, Yapı Malzemesi, Tarım, Medikal Tekstil sektörlerinin ardından belirtmek isterim ki Türkiye’nin gözde sektörlerinden biri olan turizm sektörüne de uluslar arası bir kalite ortaklığıyla girmiş bulunmaktayız. Sektördeki bir başka çalışmamız ise termal ve sağlık turizmi. Bulunduğumuz her sektörde öncü olma politikamız gereği bu sektörde de yatırım çalışmalarımız hızla devam ediyor.

İlkelerimiz doğrultusunda çevreye ve insan haklarına saygılı bir iş hayatını benimseyen şirketimiz yatırımlarıyla ülke ekonomisine azami ölçüde değer katmaya, yalnız yurt içinde değil yurtdışında da güçlü ve sektör öncüsü olarak sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye devam ediyor.

Salavatlı-Sultanhisar sahasında kuruluşunu tamamladığımız Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde bulunan Binary Sistemli jeotermal elektrik santralleri, Türkiye’deki ilk özel sektör jeotermal enerji santrali olma özelliğini taşır. 2006’da 8,5 MWe kapasiteli Dora-1’i, 2010 yılında ise Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Egemen Bağış’ın katılımları ile 11,5 MWe kapasiteli Dora-2’nin açılışını yaptık. 2014 yılında Dora-3A ve Dora-3B santrallerimizin açılışını yaptık. Son olarak 2016 yılında Dora-4’ü hayata geçirerek bu alanda yatırımlarımıza devam ediyoruz.

2015 yılında yine bir ilke imza atarak Avrupa’nın incisi Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santralini yapmak için bu bölgede projemize başladık. Hırvatistan’ın tamamında jeotermal kaynak arama ve ardından da elektrik üretim santrali kurma hakkını elde eden şirketimiz, 2020 yılı itibari ile üretime geçerek Hırvatistan’da ülkemizi temsil ediyor.

Jeotermal ile ilgili entegre yatırımlarımızın bir ayağı olarak Türkiye’nin en modern sera yatırımımızı ise 4 kat büyütüyoruz. Dünya’da seracılık alanında lider konumda olan Hollanda ile yaptığımız işbirliğiyle tarım sektöründe yapacağımız yatırımların ilk adımını atmış olduk.Her anlamda sürdürülebilirlik ve yenilenebilirlik ilkelerine göre hayata geçirilmiş olan projemizde özellikle kadın istihdamının üzerinde duruyoruz. Bu özellikleri ile de Sultan Sera civar köylere istihdam imkânı sağlamakta olup bu projeyle seracılıkta kalifiye insan gücü yetiştirilmesine de katkıda bulunuyoruz.

Çevre dostu bir politika ile işlettiğimiz Jeotermal enerji tesislerimizde şuanda yıllık 45.000.000 USD Petrol ve Doğalgaz karşılığı tasarruf sağlıyor, yıllık 77.000 adet ağacın kesilmesini önlüyoruz. Bununla birlikte yıllık toplamda 75.000 ton karbon salınımını önlüyoruz. Seralarımızda ise ısıtmada 300 ton mazot tasarrufu sağlıyoruz. Tesislerimiz büyüdükçe bu rakamlar daha da artıyor. Ve biz doğa için, daha doğrusu dün, bugün, yarın için bir şeyler yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Önemle belirtmek isterim ki MB Holding gelişiyor, genişliyor, büyüyor. Elbette ki tüm çalışanlarımızın özverili çalışmaları sonucu , MB Holding ailesi olarak bu noktalara geldik. Başarılarımızın arkasında yüksek nitelikli insan kaynağımız ve köklü kurum kültürümüz bulunmaktadır. Böylece verimliliğimiz ve karlılığımızı korumayı başararak yola devam ettik. Hedefimiz bu birliktelikten aldığımız güçle uluslararası standartlarda, dinamik ve global bir şirket haline gelmektir. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için bir takım süreçleri yaşamamız gerekiyor. Bu süreç hem çalışma hayatımız, hem de birbirimizle olan ilişkilerin bir sistem dâhilinde gerçekleşmesi ile alakalıdır. Bu yüzden hem kurumsallaşmaya hem de iletişime çok önem veriyoruz.

Bir fidan dikiyorsunuz ve gelişmesini umut ediyorsunuz. Gelişebilmesi için de gereken bütün tedbirleri almalı, sistemi iyi kurmanız lazım. Gelecek yıllarda da MB Ailesi olarak önemli başarılara imza atacağız ve faaliyet gösterdiğimiz tüm ülke ekonomilerine katma deger yaratmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla…

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...